Sadzenie drzew i wykorzystywanie ich jako drewna jest nie tylko wspaniałym zasobem odnawialnym, ale może również służyć do magazynowania węgla. Jeżeli nigdy o tym nie słyszałeś, zapraszamy do zapoznania się z naszym artykułem – jak meble drewniane pomagają środowisku naturalnemu.
Dwutlenek węgla jest jedną z głównych emisji spowodowanych przez człowieka, która powoduje zmiany klimatyczne. Wielokrotnie słyszymy w telewizji o tym, jak należy ograniczyć emisję. O ile nie posiadamy prywatnego odrzutowca, możemy działać na mniejszą skalę. Otóż warto wiedzieć, że drzewa mogą pomóc przeciwdziałać tym emisjom dwutlenku węgla: są to tak zwane „pochłaniacze dwutlenku węgla”.
Naturalne pochłaniacze dwutlenku węgla
Co to znaczy? Oznacza to, że drzewa pobierają dwutlenek węgla i zatrzymują go w drewnie. Tak po prostu w środku siebie. Może to usunąć ogromne ilości dwutlenku węgla z atmosfery, co ogranicza wpływ na środowisko. Co jednak dzieje się w przypadku ścinania drzew, które potem stanowią materiał do powstania drewnianych mebli?
Nawet jeśli drzewo zostanie ścięte, drewno nadal zatrzyma węgiel, który pochłonęło jako drzewo. Kupując meble z drewna, faktycznie pomagasz przeciwdziałać zmianom klimatycznym. Drewniane meble zatrzymują dwutlenek węgla, który może szkodzić planecie. Ponadto drzewa posadzone w celu zastąpienia drewna z mebli będą nadal pochłaniać węgiel w miarę wzrostu. I tak oto cała historia nabiera nowego sensu.
Niezależnie czy kupisz stół, krzesło czy drewniany regał – każdy element ma znaczenie!
Jak jeszcze meble drewniane pomagają środowisku naturalnemu?
Poza tym warto pamiętać, że produkcja mebli z litego drewna nie zostawia tak dużo odpadów, jak inne tego typu. Inne materiały meblowe wytwarzają wszelkiego rodzaju odpady, w tym:
– odpady chemiczne i niebiodegradowalne,
– zmarnowane materiały,
– odpady na składowiskach śmieci.
Drewno jest przyjazne! Każda pojedyncza część drzewa może być w jakiś sposób wykorzystana i ponownie wykorzystana podczas procesu produkcyjnego. To brzmi naprawdę dobrze!